ARAC KİRALAMA AVANTAJLARI

Araç kiralama avantajları nelerdir? Sıfır kilometre aracın kısa ve uzun dönem kiralanması durumunda maliyeti ne olur? Tüm bu ve buna benzer soruların cevabı burada.

 

Kısa ve uzun dönem araç kiralama gün geçtikçe artan bir trend olarak hepimizin ihtiyacına karşılık veriyor. Geçmiş yıllara oranla yeniden şekillenen bir yapılanma meydana gelen sektörde, tüketici haklarına daha çok önem verildiği de bir gerçek. 2014 Yılı verilerine bakıldığında araç sahibi olma oranında yüzde on birlik düşü de bunun bir göstergesi. Günümüzde aracın bakımı, sigortası, bandrolü, kaskosu ve diğer vergilerinin kiralama firması tarafından karşılanması tüketici için zaman kaybının önüne geçme açısından önemli görülüyor. Peki, kiralık otonun avantajları yalnızca bunlarla sınırlı mı?

 

Araç sahibi olmak bir açıdan özenecek bir durum olsa da, kiralık oto tercihinin de pek çok artısı bulunuyor. Tüketici kiralık talebi ile acentanın kapısını çaldığında konfor, yakıt tüketiminde tasarruf ve üst model seçeneklerini anında yerine getirebiliyor. Bu noktada ihtiyacı çerçevesinde kısa veya uzun süreli olarak kiralama tercihi ise kendisine kalıyor.

 

Aracın sigortası, bakımı, vergileri, kaskosu ve bandrolü ile uğraşmadığı gibi arıza durumunda ise acil servis olanağından yararlanarak yeni araç talebinde de bulunabiliyor. Yol yardımı, müşteri ayrıcalıkları ve çeşitli promosyonlardan da yararlanmak elbette söz konusu ayrıca.

 

Araç kiralama diğer yandan ekonomik fiyatlarla da gerçekleşiyor. Kısa süreli kiralamanın aksine uzun dönem kiralamanın avantajları daha geniş bir şekilde yer alırken, bireyler kadar kurumsal firmalar da tercihlerini oto kiralama seçeneğinden yana kullanarak hem gider kalemlerinde önemli oranda düşüş sağlıyorlar hem de ekonomik kullanımın yanı sıra lüks araç sınıfında da beklentilerine kolayca karşılık bulabiliyorlar. Araç sahibi olunması durumunda MTV'nin direk olarak giderden düşülmesi söz konusu değilken, kiralama sonucu vergiden düşme avantajı da bir başka tercih için neden oluşturuyor.

 

Özellikle sıfır kilometre araç kiralamak isteyenler, kısa tatil süreleri gibi yoğun taleplerin yaşandığı günler için oto kiralamayı düşünüyorlarsa, hem daha ekonomik fiyata sahip olmak hem de araç bulamama sıkıntısı yaşamamak için en az bir ay önceden rezervasyon yaptırmalarında fayda olduğunu unutmamalıdır.